Warszawa-Berlin autostopem – jak?

Poniżej znajdziecie kilka porad dla autostopowicza na przykładzie naszej ostatniej wyprawy do Berlina. Spisane na szybko i bez jakiejś szczególnej analizy tematu, także wszelkie konstruktywne uwagi są mile widziane 🙂

1 – Spakuj się lekko i poręcznie. Po pierwsze wygodniej, po drugie nie powinno się pakować niczego do bagażnika samochodu, który Cię zabiera (bagaż trzeba mieć zawsze pod ręką. Zadbaj więc, żeby plecak mieścił się z Tobą w środku samochodu lub kabinie ciężarówki. Przyda Ci się też czarny marker oraz drobne upominki dla kierowców (my mieliśmy cukierki i świeże muffiny marchewkowe upieczone przez Basię)

2 – Sprawdź na hitchwiki.org gdzie najlepiej łapać stopa. Dla Warszawy w kierunku Berlina są to punkty na autostradzie A2, kierunek Łódź/Poznań. Na samej autostradzie łapanie stopa jest zabronione, więc musi być to miejsce przed/na węźle. Trzeba też pamiętać, że musi być tam miejsce do swobodnego i bezpiecznego zatrzymania się (przydaje się podgląd z satelity na google maps). My ustawiliśmy się na dawnej trasie poznańskiej, pod Tesco, a potem przemieszczaliśmy w kierunku węzła A2, żeby zwiększyć nasze możliwości.

3 – Dojedź na dogodne miejsce komunikacją miejską (sprawdź jak np. na jakdojade.pl lub stronie ztm.waw.pl)

4 – Jeżeli nie wziąłeś żadnego kartonu z domu – zdobądź go w sklepie lub na stacji benzynowej, tam zawsze się jakiś znajdzie. Napisz markerem dużymi literami swój pożądany kierunek. Napis musi być widoczny z daleka.

5 – Ustaw się w bezpiecznym ale widocznym miejscu przy drodze, wystaw tabliczkę, kciuk i szeroko się uśmiechaj. Ważny jest też kontakt wzrokowy z kierowcami i pozytywne nastawienie (na drugiej stronie kartonu napisz na przykład “Mam czekoladę!”)

6 – Łap każdą okazję. Nie zawsze zdarza się, że złapiesz stopa bezpośrednio z punktu A do punktu B. Dlatego też sprawdź dokładnie jakie miejscowości są na Twojej trasie i jeśli to możliwe, pokonuj trasę odcinkami. W końcu każda podwózka powoduje, że jesteś bliżej celu. Nam udało się dotrzeć do Berlina na cztery razy, odcinkami Warszawa-Łódź, Łódź – Świebodzin, Świebodzin-Świecko, Świecko-Berlin (łącznie niecałe 8 godzin)

7 – staraj się dojechać na miejsce jak najbliżej centrum miasta lub sieci komunikacji miejskiej. Obwodnice Berlina na przykład, są dosyć daleko od miasta, co wymusza łapanie jeszcze jednego stopa “do miasta”. Nam udało się podjechać na lotnisko Schonefeld, które nota bene jest całkiem niezłą destynacją – nie tak daleko od obwodnicy, więc niewiele nadkłada się drogi, a z drugiej strony dojeżdża tam już kolejka podmiejska i autobusy.

O czymś zapomnieliśmy? 🙂 dajcie znać!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s